evden eve taşıma ofis taşıma

Eşyalarım Taşınırken Kırıldı… Ne Yapmam Gerekir?

Gaziantep evden eve taşımacılık alanında uzmanlığa sahip olan firmamız, “eşyalarım taşınırken kırıldı” sorununu ele aldı!

 

Yeni bir eve veya ofise taşınırken eşyaların özenle yerleştirilmesi ve taşınması birincil olarak ele alınmaktadır. Bazı nakliye firmaları özensiz ve dikkatsiz bir biçimde eşyalarınızı araca yüklerken Tekbir Evden Eve Nakliyat bu işlemi güvenli bir biçimde gerçekleştirmektedir. Her ne kadar dikkat edilse de taşınma sürecinde olası olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Karşılaşılan sorunlardan en göze çarpanı eşyaların taşınırken kırılmasıdır.

 

Böyle bir kriz durumunda aşırı tepki vermeyi bir kenara iterek taraflar arasında bir görüşme ve anlaşma sağlanmalıdır. Diyaloğu sakin bir şekilde sürdürerek süreci hızlandırabilirsiniz.

 

Aracın kaza yapması, yangın, deprem ve sel gibi etkenlerden ötürü eşyalarınız zarar gördüyse, hasarlarınız sigorta kapsamı içerisindedir. Bu durumda sözleşme yaptığınız nakliyat firmasıyla yasal hakkınıza dahil olan hasarınız giderilir.

 

Nakliye işlemi tamamlandıktan sonra eşyalarınızda bir hasar olup olmadığını firmamızla kontrol edebilirsiniz. Beraber yapılan incelemelerdeki çözüm odaklı yaklaşım firma evden ayrıldıktan sonraki yapılan incelemeye göre daha hızlı ve olumlu ilerler. Firmamız evden ayrıldığında eşyalarınızda bir hasar varsa “biz, bu zarardan sorumlu değiliz” anlayışı gütmez. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun 900. maddesi ise buna ilişkindir ki nakliye işleminin ardından görülebilir bir hasar gerçekleştiyse en geç 3 gün içinde taşıyıcıya bildirilmesi gerekmektedir. Görülmeyen hasarlarda ise taşıma işlemini izleyen 14 gün içinde taşıyıcıyla iletişime geçilmelidir. Bu süreçte zararınıza ilişkin fotoğraflar çekerek, firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

Zararıma İlişkin Ne Kadar Ödeme Alırım?

Firmamız “eşyalarım taşınırken kırıldı” sorununa ilişkin olarak karşılıklı bir anlayışı benimsediğinden süreç hukuki bir boyuta ilerlemeden gerekli adımlar atılır. Farklı bir nakliye firmasıyla aksi durumlar yaşadığınız zaman Türk Ticaret Kanunu’nun Özel Çekme Hakkı hesaplaması size yardımcı olabilir. Özel Çekme Hakkı, Merkez Bankası’na göre belirlenen değerlerle Türk lirasına çevrilerek eşyanın taşımaya ilişkin olarak taşıyıcıya teslim edildiği tarih veya taraflarca kararlaştırılan diğer bir tarihe göre yapılan işlemleri ifade etmektedir. Özel Çekme Hakkı’na ilişkin maddeler aşağıda yer almaktadır.

 

>>> MADDE 882 <<<

(1) Gönderinin tamamının zıyaı veya hasarı hâlinde, 880 ve 881 inci maddeler uyarınca ödenecek tazminat, gönderinin net olmayan ağırlığının her bir kilogramı için 8,33 Özel Çekme Hakkını karşılayan tutar ile sınırlıdır.

(2) Gönderinin münferit parçalarının zıyaı veya hasarı hâlinde taşıyıcının sorumluluğu;

  1. a) Gönderinin tamamı değerini kaybetmişse tamamının,
  2. b) Gönderinin bir kısmı değerini kaybetmişse, değerini kaybeden kısmının, net olmayan ağırlığının her bir kilogramı için 8,33 Özel Çekme Hakkını karşılayan tutar ile sınırlıdır.

 

>>> MADDE 899 <<<

(1) 882 nci maddenin birinci ve ikinci fıkralarındaki düzenlemeden farklı olarak, zıya veya hasar sebebiyle taşıyıcının sorumluluğu, taşıma sözleşmesinin ifası için gerekli olan yükleme hacminin metreküpü başına 1.500 Özel Çekme Hakkı ile sınırlıdır.

 

Özel Çekme Hakkı Nasıl Hesaplanır?

Özel Çekme Hakkı Merkez Bankası tarafından belirlenen bir kur olduğu için günlük olarak değişmektedir. Hem dolar bazında hem de TL bazında iki ayrı kur olarak karşımıza çıkan Özel Çekme Hakkı (SDR)’nın 13 Ağustos 2018 tarihli TL kuru ‘9.5583’ olarak belirlenmiştir. Her bir kilogram 8,33 Özel Çekme Hakkı tutarıyla sınırlandırılmıştır. 20 kilogram bir eşyayı baz alırsak işlem matematiksel olarak şöyle hesaplanıyor:

20 x 8,33 = 166,6 x 9.5583 = 1592 Türk Lirası

Yani tüketici 20 kiloluk gönderi ağırlığına ilişkin 1592 lira tazminat alabilmektedir.

Özel Çekme Hakkı kurunun güncel halini öğrenmek için tıklayın

 

“Eşyalarım taşınırken kırıldı” sorununuza ilişkin efektif çözümler üreten firmamız, değerli eşyalarınızı yeni evinize güvenilir şekilde transfer etmektedir.

Gaziantep evden eve taşımacılık denince akla gelen ilk firma olan Tekbir Evden Eve Asansörlü Taşımacılık, taşıma öncesi ve taşıma sonrası aşamalarında hep yanınızda!

Güvenilir bir tercih için hemen arayın >> +90 342 220 97 07
________________________________________
Diğer telefon numaralarımızı görüntülemek için tıklayın

Takip edilen ,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0530 245 79 26
Hemen Arayın:0530 245 79 26


evden eve taşıma ofis taşıma evden eve nakliyat nakliyat