evden eve taşıma ofis taşıma

Kedinizle ev taşıma

Kediler kendi bölgelerine güçlü bir şekilde bağlanır ve evlerinden uzaktayken kendilerini çok savunmasız hissedebilirler. Bunu hatırlamak ve ileriyi planlamak, kedinizin seyahat ederken veya yeni bir eve yerleşirken yaşayabileceği stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
Kedinizle ev taşıma

Ev taşımak, siz ve kediniz için stresli bir dönem olabilir. Kedinizin nasıl başa çıkacağı ve kedinizin yeni ortamda kaybolmamasını nasıl sağlayacağınız konusunda endişeleriniz olabilir. Yeni ev eskisinden uzak değilse, kedinizin eski uğrak yerlerine döneceğinden endişelenebilirsiniz. Bununla birlikte, iyi planlanırsa ve dikkatlice yapılırsa, kedinizi minimum stresle başarılı bir şekilde yeniden yerleştirebilirsiniz.

Önce güvenlik

Taşınacağınız günün erken saatlerinde, kedinizi tüm kapıları ve pencereleri kapalı bir odaya koyun, böylece kedinizin güvende olduğunu ve gitme zamanı geldiğinde bulunabileceğini bilirsiniz. Harekete dahil olan herkesin kapıyı kapalı tutması gerektiğini bilmesi için kapıya bir işaret asmak iyi bir fikirdir. Yolculuk sırasında hastalık olması durumunda kedinizi sabah besleyin, ancak hareket zamanına çok yaklaşmayın (kedinizle seyahat hakkında bilgi almak için aşağı kaydırın). Kedinizin muhtemelen bir odada hayal kırıklığına uğrayacağını düşünüyorsanız veya birinin onu yanlışlıkla dışarı çıkarmasından endişeleniyorsanız, onu bir veya iki günlüğüne bir kediye ayırmayı düşünebilirsiniz.

Yeni evde bir oda kediniz için ‘güvenli bir alan’ haline gelene kadar kedinizi varışta sepet içinde tutun. Buraya yatak, tırmalama direği ve oyuncaklar gibi bilindik eşyalar, çöp tepsisi, yiyecek ve su kapları yerleştirilmelidir. Kendinizi ve eski evinizi kokan bir kıyafet sağlamak iyi bir fikir çünkü bu aynı zamanda kedinizin daha güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Kapıların ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olun ve yapabiliyorsanız kapıyı kilitleyin, çünkü bu, kedinizin içeride olduğunu hatırlamanıza ve başkalarının kapıyı yanlışlıkla açmasını önlemenize yardımcı olacaktır. Alternatif olarak, kapıya yapıştırılmış büyük bir işaret yardımcı olabilir. Daha sonra, kedinizin güvende olduğunu bilerek her şeyi evin içine ve çevresine taşımaya devam edebilirsiniz. Günün sonunda kedinin evi biraz keşfetmesine izin verebilirsiniz (kapıların ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olun).

Taşınmadan önce özellikle gergin hayvanlara dostça bir kediye binmek ve her şey paketini açıp yerleşene kadar onları yeni evden uzak tutmak akıllıca olabilir.

Kedinizin yerleşmesine yardımcı olun

Yeni evi kokusuyla donatmalarına yardımcı olarak kedinizin evinde hissetmesini sağlayın. Kediler başlarını ve bedenlerini mobilyalara, duvarlara, kapılara vb. Ovarak, çoğunlukla başlarında ve aynı zamanda vücutta bulunan bezlerden koku yayarlar. Bir kedi kendinden emin hissettiğinde, evin etrafına koku yayacak ve bu da güvenlik duygularını artıracaktır. Açıkçası bu kokuların hiçbiri yeni evde olmayacak ve kedinin kendini güvensiz hissetmesine neden olabilecek çeşitli uzaylı kokuları olacaktır.

Yumuşak pamuklu bir bez alıp kedinizin ‘kişisel koku profilini’ almak için nazikçe yüzünü ovalayarak yardımcı olabilirsiniz. Bunu, kedinin ilk başta tutulacağı oda (lar) da kedi yüksekliğinde gezdirin, böylece kedinin kendini evinde hissetmeye başlaması ve bölgeyle bağ kurması için. Bunu her gün tekrarlayabilir ve dışarıya bırakmadan önce kedinizin kokusunu evin içinde biriktirebilirsiniz. Bu süre zarfında Feliway ürünlerini kullanmayı düşünebilirsiniz – bunlar kedinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olabilecek sentetik feromonlar yayar – ayrıntıları veteriner hekiminizden isteyin.

Kedinizin yerleşmesine yardımcı olmak için mama ve düzenli bir rutin kullanın. Küçük sık öğünler, başlangıçta size daha fazla temas sağlar ve kedinize her şeyin yolunda olduğuna dair güvence verir. Kediniz beslenmenin ne zaman ve nerede yapılacağını bilerek, endişelenmek yerine yemeği önceden tahmin edebilir. Bu aynı zamanda kedinizin rahatlamasına ve kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

Eve taşınmak, dışarıdaki bir kedinin olabileceği gibi ortamdaki değişikliklerle başa çıkmaya alışkın olmayan bir ev kedisi için travmatik olabilir. Her seferinde bir oda olacak şekilde yavaş ve dikkatli girişler, kedinin yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Kedinizin ne zaman dışarı çıkmasına izin vermelisiniz?

Kedinizin en az iki hafta evde kalması önemlidir, çünkü bu, yeni bölgelerine alışmaları için zaman sağlayacaktır. Kediniz kendine çok güveniyorsa ve evde tutulmaktan dolayı hayal kırıklığına uğradığını hissediyorsanız, onu biraz daha erken bırakmayı düşünebilirsiniz, ancak sadece birkaç gün. Kediniz kolayca sinirlenirse, yeni çevrelerinde gerçekten rahat hissedene kadar onu çok daha uzun süre içeride tutmak isteyebilirsiniz.

Kedinizin dışarı çıkmasına izin vermeden birkaç gün önce, yeni bahçenizin çevresine kullanılmış çöplerinin bir kısmını serpin. Bu, kedinizin ilk kez dışarı çıktıklarında daha rahat hissetmesine yardımcı olmakla kalmayacak (çünkü bahçe artık ‘tanıdık’ kokacaktır), komşu kedilerin bölgede yeni bir kedi olduğunu fark etmesini sağlayacaktır.

Kedinizin adınız, adresiniz ve iletişim telefon numaranızla birlikte bir tür kimliğinin (en güvenli olan en güvenli tasma türü) olduğundan emin olun. Kedinize mikroçip yaptırmak da iyi bir fikirdir. Zaten kırılmışlarsa, iletişim bilgilerinizi güncellemek için mikroçip şirketiyle iletişime geçmeyi unutmayın.

Büyük gün

Olma ihtimalinizin olduğu bir gün seçmek en iyisidir, böylece gerekirse gözetim altında olabilirsiniz. Kedinizi sabah beslemeden önce kapıyı açın ve dışarı çıkmasına izin verin. Kediler doğaları gereği temkinlidir, bu yüzden kapıdan fırlayıp dışarı çıkmaları pek olası değildir. Çoğu, evden çıkmanın güvenli olup olmadığına karar vermek için zaman ayıracak ve yeni çevrelerini yavaş ve dikkatli bir şekilde keşfedecektir. Onları alıp bahçede gezdirmek cazip gelebilir, ancak çoğu kedi bunu takdir etmez ve evde taşınmaya alışmış olsalar bile mücadele ve paniğe kapılabilir. Kendi zamanlarında keşfetmelerine izin verin ve bir çitin üzerinden atlarlarsa veya istediğinizden daha ileri giderlerse çok fazla endişelenmeyin – kedilerin çoğu birkaç dakika sonra geri dönecek ve bu noktada onlara lezzetli yiyecekler sunabilirsiniz.

Dışarıdan zevk alan kendine güvenen kediler genellikle iyi başa çıkarlar. Ürkek kedilerin yeni ortamlarına uyum sağlamaları biraz zaman alabilir ve bu ilk birkaç gün içinde onlara bahçede eşlik ederseniz, bu onların özgüvenlerini artırmaya yardımcı olabileceğini fark edebilirsiniz.

Kedilerin eski evlerine dönmesini engellemek

Yeni eviniz sadece birkaç sokak veya eskisinden sadece birkaç mil uzaktaysa, kediniz bölgeyi keşfederken eski rotalarla karşılaşabilir ve bu rotalar boyunca bir önceki eve ‘evine’ dönebilir. Bu olursa, eski alışkanlıklarını henüz kıracak kadar yeni yuvaya bağlanmadıkları anlamına gelir.

Bazı kediler, yanlışlıkla eski evinizin yeni sakinleri tarafından kalmaya teşvik edilir. Yiyecek sağlayabilir veya bu garip kedinin kedi kanadından kendine güvenen girişi ve onlarla birlikte eve girme istekleri ile gurur duyabilirler.

Yeni sakinleri, eğer uzağa gitmezseniz bunun olabileceği konusunda uyarmak ve kedinizi kalmaya teşvik etmediklerinden emin olmak akıllıca olacaktır – onlardan sizi aramalarını isteyin, böylece gidip kediyi alabilirsiniz. Ancak, bu davranış devam ederse deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır:

 • Kedinizi yeni evde yaklaşık bir ay kapalı tutun
 • Sık sık küçük öğünler verin ve aranızdaki bağın kurulmasına yardımcı olmak için çok dikkat gösterin. Kedinizin karşı koyamayacağı yiyecek ve beslenme zamanını kullanarak bazı rutinler ve sinyaller oluşturun. Bu şekilde, kedinizi yemekler için zamanında yeni evinize dönmeye teşvik edebilirsiniz – lezzetli ikramlar güçlü bir motivasyon sağlayabilir!
 • Yeni evinizi kedinizin tanıdık kokusuyla donatmaya yardımcı olarak kedinizin kendini evinde hissetmesini sağlayın (daha önce bakın)
 • Hiç kimsenin (yeni sahipler ve önceki komşular) kedinizi onu besleyerek veya okşayarak veya içeri alarak eski evinizde kalmaya teşvik etmediğinden emin olun.

İlk birkaç hafta, beslenmeden hemen önce her gün bir kez kedinizin dışarı çıkmasına izin verin, böylece kediniz etrafta kalmaya motive olur. Amaç, yeni evi, güvenli kokan ve yiyecek ve barınak kaynağı olan yeni bölgenin merkezi haline getirmektir (bu şeylerin artık reddedildiği eski evin aksine). Kedinizin gözetimsiz dışarı çıkmasına izin verilmesi haftalar ve bazı durumlarda aylar sürebilir.

Kedinizle seyahat etmek

 • Kedinizi güvenli bir kapta taşıyın (yani sağlam ve uygun şekilde yapılmış bir kedi sepeti veya taşıyıcı) – kediler karton taşıyıcılardan kaçabilir
 • Çok uzun bir yolculuğa çıkacaksanız, kedinizin tuvalete gitme fırsatına sahip olduğundan ve yiyecek ve suya erişiminin olduğundan emin olmanız gerekir. Mola vermek için durduğunuzda kedi taşıyıcıyı güvenli bir köpek sandığına yerleştirmek, genellikle iyi bir çözümdür çünkü bu, kedinizi güvenli bir şekilde muhafaza ederken bir kum tepsisi ve kaseler için gereken ekstra alanı sağlayacaktır.
 • Seyahat halindeyken, taşıyıcıyı koltukta bir emniyet kemeri ile arabada sabitleyin veya hareket edememesi için arkaya güvenli bir şekilde sıkıştırın.
 • Kediyi asla bagajın içinde veya arabanın ön ayak boşluğunda ya da ev taşınıyorsanız kamyonet içinde gevşek şekilde taşımayın.
 • Sıcak bir günse, arabanın iyi havalandırıldığından emin olun ve mola vermek için durursanız kediyi asla sıcak bir arabanın içinde bırakmayın.
 • Kısa bir durma kaçınılmazsa, taşıyıcının kesinlikle güvende olduğundan emin olun ve aracı her zaman bir pencere açık olarak gölgede bırakın. Güneş üzerindeyse ne kadar çabuk ısınabileceğinin farkında olun. Unutmayın, güneşin pozisyonu hareket eder ve bir saat önce gölge olan şey, siz geri döndüğünüzde tam güneş ışığı altında olabilir.
 • Kedinizin hem yeni hem de eski adreslerinizi ve iletişim numaralarınızı içeren çıtçıtlı bir güvenlik tasması ve etiketi taktığından emin olun. Onlara da mikroçip yaptırın.
 • Seyahate çıkmadan önce kedinizin sağlıklı olduğundan emin olun. Yolculuğun uzun sürmesi bekleniyorsa veya kediniz kötü bir gezginse, kedinizi sakinleştirmeyi düşünebilirsiniz. Şüpheniz varsa, ilk fırsatta veterinerinizden tavsiye alın.
 • Kedinizi seyahat etmeden önce olabildiğince erken besleyin. Ya da hedefinize varana kadar beklemek isteyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0530 245 79 26
Hemen Arayın:0530 245 79 26


evden eve taşıma ofis taşıma evden eve nakliyat nakliyat